5 trendů na světových realitních trzích v roce 2016

trendy na realitním trhu 2016

Možná jste zaregistrovali, že proběhla 50. konference Mezinárodní asociace realitních společností, kde se samozřejmě řešily i trendy na trhu s nemovitostmi v roce 2016.

Vzhledem k tomu, že český trh realitní trh je vždy o něco pozadu, můžete tyhle trendy očekávat u nás až v nadcházejících měsících a letech. O to více času ovšem máte, abyste na ně mohli vhodně reagovat.

Co nás tedy čeká na trhu s nemovitostmi?

  1. Ruch kolem tzv. mezi-předměstí. Jde o lokality, které se vyznačují větším klidem, než centrum města, ale přitom nejde o klasické předměstí s rodinnými domky. Základním požadavkem této lokality je skvělá dostupnost centra – tedy možnost zažít ruch města, ale bydlet v prostornějších bytech, domcích nebo řadovkách, v relativně klidné oblasti. Tyhle preference má nastupující generace vzdělanějších a solventnějších lidí a je často viditelná již i u nás, nejen ve velkých městech. Moderní bytové domy na hranici center měst nebo prostorově úsporné domy, které nahrazují prvorepublikové vily.
  2. Růst úrokových sazeb hypoték. I když úrokové sazby porostou, hypotéky zůstanou pořád relativně dostupnými. Navíc ve světě začínají vznikat nové finanční produkty, které umožňují získat úvěr na bydlení i mírně zadluženým rodinám za určitou vstupní ‚‚akontaci’’. Tyto produkty se jistě brzy dostanou i k nám. Už nyní je možné sledovat, že některé menší banky mírně mění systém schvalování hypoték a více se zabývají konkrétními případy.
  3. Technologie a internet. Ve světě i v ČR neustále vzniká spoustu nových webových stránek a nástrojů pro nalezení nového domova online. Jde o inzertní servery, informační realitní servery, vyhledávače apod. Faktem však je, že najít ucelené informace o konkrétní nemovitosti a zabezpečit celý obchod svépomocí je stále obtížné. Role realitních makléřů v obchodu tak ani s příchodem technologií nebude ohrožena. U nás ani ve světě. Je jen na samotných makléřích, jak se dokáží prosadit. Nicméně nezpochybnitelným důsledkem rozvoje internetu a technologií je stále větší informovanost zákazníků a tím vzniká nutnost pro realitní makléře zapojit se do online světa. Za mě vám mohu určitě doporučit dobrehodnoceni.cz – portál nezávislého hodnocení realitních makléřů, který provozuji :)
  4. Hnízdění. Oproti minulosti stále více mladých lidí hledá své vysněné bydlení a jsou ochotni čekat o několik let déle, aby si pořídili domov dle jejich představ. Zůstávají tedy např. delší dobu u rodičů a vyhýbají se tzv. startovacímu bydlení – zpravidla podnájmu nebo sdílenému bytu. Vzhledem ke stárnoucímu bytovému fondu (ve světovém měřítku) se rovněž stále více lidí soustředí na rekonstrukci stávajícího bydlení.
  5. Poslední trend souvisí s komerčními nemovitostmi a tzv. sdílenou ekonomikou – sdílením automobilů, spotřebních věcí apod., která je zejména v USA velkým trendem. V jejím důsledku klesá např. poptávka po garážích nebo skladech. Na toto si ale u nás ještě chvíli počkáme :)

Tolik tedy k aktuálním světovým trendům. Jako realitní makléři se o svou práci zatím bát nemusíte. Buďte si ale jistí, že podobný vývoj můžeme brzy očekávat i v České republice.

Komentáře
  • Buďte v obraze

    Sledujte trendy v online marketingu pro realitní makléře, je to jednoduché.

  • Kategorie